Akustické materiály

AKUSTICKÉ ABSORBÉRY

Akustická pena, akustický molitan

Akustická pena, resp. akustický molitan patrí medzi najznámejšie a najčastejšie materiály používané pre úpravu priestorovej akustiky. Akustické peny sa predáva povrchovo upravená ako ihlany, V-profil, akustické penové vlnky, pyramídky a v iných tvaroch. Akustická pena je vyrábaná sivej, antracitovej farbe. V našej ponuke nájdete aj béžovú akustickú penu (ponuka JOCAVI). V bielej farbe dodávame akustickú melamínovú penu. Sivá akustická pena sa dá ofarbiť, alebo čalúniť. Biela polyuretánová pena veľmi rýchlo stráca farebnú stálosť a žltne.

e-shop – ponuka akustickej peny

Ladené prvky

Pod pojmom „Ladené prvky“ sú myslené akusticky pohltivé panely, ktoré sú konštruované tak, aby pohlcovali zvukovú energiu na práve tých frekvenciách ako potrebujeme. Väčšinou sú naladené na oblasť nízkych frekvencií zvukového spektra, ale môžu byť aj naladené inak. Napríklad len na časť stredných frekvencií. Prvkom naladeným na nízke frekvencie hovoríme basstrapy, pohlcovače basov, alebo basové pasce. Ladený prvok tvorí zvyčajne Helmholtzov rezonátor, alebo kmitajúci panel, alebo iný prvok s takou konštrukciou, aby bola dosiahnutá pohltivosť a to presne frekvenciách, ktoré potrebujeme utlmiť.

Akustický paraván

  1. Pohltivé
  2. Difúzne
  3. Plexi paravány

1, Pohltivý akustický paraván vytvorí akustický tieň. Malý paraván s akustickou penou zatieni mikrofón pri nahrávaní. Stojanový paraván nájde uplatnenie v Call centrách, alebo vo veľkoplošných kanceláriách. Pomocou paravánu vytvoríte miesto na telefónovanie, alebo na dôvernejšie rozhovory, napr. v lekárniach.
2, Difúzne akustické paravány sú určené do divadiel. Ocenia ich symfonické a komorné orchestry aj operní speváci. Difúzny akustický paraván distribuuje rovnomerne rozptýlenú akustickú energiu z javiska, do všetkých smerov.
3, Plexi paraván odtieni priamy zvuk. Ocenia ho hudobníci sediaci blízko seba v orchestrisku, alebo v nahrávacom štúdiu.

Akustický difúzor

 

Difúzor je prvok, ktorý rozptyluje akustickú energiu do priestoru. Ak zvuková vlna narazí na rovnú stenu, tak sa odrazí a s istou stratou, spôsobenou odrazom, sa šíri naspäť do priestoru. Ak však akustická vlna narazí na difúzor, ten túto energiu tiež odrazí, ale navyše aj rozptýli do všetkých smerov a tá sa potom s menšou, ale rovnomerne rozptýlenou, energiou šíri naspäť do priestoru. Difúzor takto zabezpečí rovnomernú distribúciu zvukovej energie do všetkých smerov v priestore. Podľa spôsobu rozptylu energie rozlišujeme difúzory na 2D a 3D. O tom ktoré frekvencie a s akou účinnosťou dizúzor rozptyluje, hovorí koeficient difúzie. Ten je pre rôzne frekvencie iný.

Akustické sklo
Technologická novinka. Využite sklo ako akustický obkladový materiál. Akustické obkladové materiály takto získavajú novú dimenziu. Nehorľavé, priesvitné, vodou omyvateľné a chemicky odolné sklo je určené pre najnáročnejšie aplikácie napr. do divadiel, prednáškových sál, učební a pod. Vyrobné formáty sú 900x300mm, 600x450mm; 600x600mm.