Ako vybrať správny akustický materiál?

Základné rozdelenie akustických materiálov

Materiály z hľadiska akustiky je možné rozdeliť na dve skupiny. Predtým kým začnete vyberať akustický materiál, ktorý by riešil to čo práve potrebujete, pokúste sa odpovedať si na dve otázky.

  1. Potrebujem vylepšiť akustiku v priestore pretože sa zvuk veľmi ozýva, alebo je nezrozumiteľný?
  2. Potrebujem zabrániť prestupu hluku do, prípadne z, iného priestoru. Alebo preniká hluk zvonku ku mne, alebo odo mňa von?

Ak je Vaša odpoveď na otázku 1, kladná, potom hľadajte pohltivé materiály, pretože potrebujete riešiť priestorovú akustiku.  Ich základnou vlastnosťou pohltivých materiálov je pohltivosť označovaná ako α.

Ak je Vaša odpoveď na otázku 2, kladná, potom je potrebné  hľadať nepriezvučné materiály. Vyznačujú sa tým, že zvukovú energiu cez seba ťažko prepúšťajú a sú teda zvukovo izolačné. Ich základnou vlastnosťou je vzduchová nepriezvučnosť označovaná Rw. Hodnota Rw sa udáva v decibeloch [dB]. Nepriezvučné materiály sú zvyčajne známe stavebné materiály ako je sadrokartón, tehla, betón a pod…. Nepriezvučné materiály zvyknú mať vo svojich katalógových listoch aj hodnotu Rw[dB]. Takéto materiály nájdete väčšinou v stavebninách.

Ak je Vaša odpoveď kladná na obidve otázky, potom potrebujete riešiť osobitne obidve skupiny materiálov. V prvom rade sa rieši nepriezvučnosť a až následne potom pohltivosť.

Na našom e-shope sa nachádzajú pohltivé materiály. Tie sú vhodné na úpravu akustiky priestoru. Ako vyberiete vhodný materiál? Najlepší výsledok dosiahnete ak si priestor necháte zmerať a zhodnotiť akustikom. Radi vám poradíme ako na to. Ponúkame Vám služby od možnosti priameho nákupu materiálu, cez konzultácie, merania, výpočty až po projekt priestorovej akustiky na kľúč. Záleží len na Vás aký rozsah služby si vyberiete. Chcete poradiť s akustikou priestoru? Prezrite si službu priestorová akustika. Chcete poradiť v oblasti o nepriezvučných materiálov, alebo potrebujete riešiť zníženie hluku? Prezrite si sekciu odhlučnenie.

Typy akustických materiálov

Ktoré nájdete v našom portfóliu

Akustická pena a minerálna vata

Tieto materiály majú, vďaka ich poréznej štruktúre, schopnosť dobre pohlcovať vysoké a stredné frekvencie. Všeobecne platí: čím je materiál hrubší, tým má väčšiu schopnosť pohltiť aj frekvencie nižšie.

Práve z akustickej minerálnej vaty a akustickej peny sa vyrábajú akustické stenové obklady a panely určené na strop, ktoré slúžia na elimináciu ozveny a úpravu akustiky v štúdiách, divadlách, zasadačkách a pod. Pri vyšších nárokoch na akustiku kombinujeme tieto materiály ešte s akustickými difúzormi a ladenými prvkami.

Špeciálna akustická pena

V našej ponuke nájdete aj penu, ktorá je upravená na použitie v extrémnejších podmienkach ako je bežný interiér, napr. v priemysle.

Špeciálne akustické peny nestrácajú svoju akustickú pohltivosť, no navyše sú schopné napr. odpudzovať vodu (peny so zataveným povrchom alebo uzatvorenou bunkovou štruktúrou), oleje (peny s povrchom potiahnutým netkanou textíliou alebo tenkou/hliníkovou fóliou) prípadne sú odolné voči vyšším teplotám (akustické peny zhotovené z teplotne odolného materiálu).

Basové pasce a ladené prvky

Aby prvok z akustickej peny dokázal pohlcovať energiu na basových frekvenciách, musí vykazovať dostatočnú hrúbku. Dostatočne hrubý penový prvok však okrem basov veľmi účinne pohlcuje aj energiu na stredných a vysokých frekvenciách, čo nemusí byť vždy žiaduce. Prvky pohlcujúce basové frekvencie však môžu pracovať aj na iných princípoch – napr. tzv. Helmholtzov rezonátor a kmitajúci panel sa dajú skonštruovať tak, aby boli naladené iba na frekvencie, ktoré potrebujeme pohltiť.

Ladené prvky sa vyrábajú vo forme kaziet o daných rozmeroch, väčšinou z dreva s povrchovou úpravou alebo z plechu v prípadoch, kedy sú kladené vysoké požiadavky na požiarnu bezpečnosť. Pri riešení dizajnu v priestore sa ladené prvky, za dodržania akustických zásad, dajú šikovne skryť do interiérových obkladov. Nájdu uplatnenie všade tam, kde sú kladené vyššie nároky na akustiku alebo kde sa pracuje so zvukom (štúdiá, strižne, réžie a pod.).

Akustické difúzory

Difúzory tvoria skupinu akustických prvkov, ktoré majú za úlohu dopadajúcu zvukovú energiu trieštiť a odrážať ju naspäť do priestoru tak, aby sa rovnomerne rozptýlila do rôznych smerov.

Difúzor do istej miery ovplyvňuje čas dozvuku, ale nie tak ako obyčajný pohltivý prvok. Používa sa napríklad v prípadoch, kedy je potrebné riešiť problémy s priestorovou akustikou, avšak už nie je žiaduce ďalšie zvyšovanie pohltivosti priestoru.

Difúzne panely sa vyrábajú prevažne z dreva. Výhodné sú povrchy z tvrdých materiálov (napr. keramika). Ich tvar a prevedenie sa určuje výpočtom pre dané frekvenčné spektrum, ktoré potrebujeme ovplyvniť. Difúzory sa aplikujú na steny od ktorých sa požaduje rovnomerné rozptýlenie zvukovej energie do priestoru.

Akustické paravány

Na to, aby sme mohli paraván označiť ako “akustický”, by mal vykazovať dostatočnú pohltivosť (pričom hrúbka paravánu určí, aké frekvenčné spektrum energie bude schopný pohlcovať) a nepriezvučnosť (súčasťou akustického paravanu by mal byť aj nepriezvučný podklad). Treťou dôležitou vlastnosťou paravánu sú jeho dostatočné rozmery – malé, nízke a úzke paravány plnia väčšinou iba dekoračnú funkciu bez akustického efektu.

Výhodou akustických paravanov je ich flexibilita. Akustický paraván namontovaný na stole poslúži pre vytvorenie zóny pracovného súkromia, čo má význam napríklad vo veľkoplošných kanceláriách, alebo v call centrách. Pomocou stojacich paravánov rozmiestnených v priestore sa dajú vytvárať zóny pre nahrávanie spevu alebo hovoreného slova. Paravánmi rozloženými popri obvodoch stien môžeme flexibilne upravovať pohltivosť stien a tým ovplyvňovať akustiku priestoru podľa potreby.

Antivibračné materiály

Antivibračné materiály tvoria osobitnú kategóriu akustických materiálov. Do prvej skupiny antivibračných materiálov zaraďujeme antivibračné fólie, ktorých praktické využitie je možné vysvetliť na jednoduchom príklade: Ak na tenký plech dopadne napr. skrutka, budeme počuť silné zazvonenie. Ak však takýto plech bude podlepený antivibračnou fóliou, potom dopad tej istej skrutky vyvolá iné – menej hlučné a menej obťažujúce zazvonenie.

Ďalšiu skupinu antivibračných materiálov tvoria antivibračné podložky. Používajú sa na podloženie stavebných konštrukcií a strojov. Napríklad ak stroj, ktorý sa pri svojej prevádzke chveje, podložíme antivibračnými podložkami, jeho chvenie sa stlmí a vibrácie sa nebudú prenášať cez podlahu do konštrukcie stavby.

Na základe výpočtov vám navrhneme vhodné antivibračné opatrenie, vyberieme typ, počet a hrúbku antivibračných podložiek.

Funkčnosť vs. vizuál

Akustické materiály a dizajn

Akustika domáceho kina riešená klasickými sivými ihlanmi? Asi ťažko si dnes ešte niekto dokáže predstaviť túto kombináciu. Hoci klasické sivé ihlany môžu byť vhodným a cenovo prijateľným riešením pre skúšobne alebo technologické miestnosti, reprezentatívne priestory si vyžadujú kompromis medzi akustickými parametrami a výtvarným riešením interiéru.

Pri výbere vhodného akustického panelu, peny alebo iného prvku pre vaše priestory si odporúčame stanoviť priority hneď na začiatku. V nahrávacom štúdiu, zvukovej réžii či strižni bývajú väčšinou prioritné parametre priestorovej akustiky. V sálach a konferenčných miestnostiach alebo televíznych štúdiách je zväčša kladený dôraz na dizajn interiéru.

Aj keď zosúladenie dizajnu a požiadaviek na akustiku prináša častokrát hľadanie kompromisov, v dnešnej dobe máme našťastie už k dispozícii pomerne široký sortiment materiálov a riešení. Pohltivé obklady skryté za vhodne perforovaným dreveným obkladom alebo pohltivý a súčasne rovný (hladký) strop dokážu upraviť akustiku priestoru a zároveň vhodne dotvoriť interiér miestnosti.

Ako na to?

Kvalitnejšia akustika na dosah

01

Poradenstvo pri kúpe

Potrebujete sa zorientovať v problematike a vytypovať vhodný akustický prvok? Radi vám poradíme pri výbere. V prípade záujmu zabezpečíme aj vstupné merania priestoru, na základe ktorých navrhneme vhodné riešenie (pozrite tiež službu priestorová akustika).

02

Objednanie online

Využite široký sortiment akustických prvkov z našej ponuky. Sme distribútormi akustických komponentov poprednej svetovej značky JOCAVITM. Celú ponuku si prezrite na našom e-shope a objednávajte online z pohodlia vášho domova alebo využite možnosť nákupu cez našich zmluvných partnerov.

03

Vlastná produkcia

Okrem dodávky akustických panelov a iných komponentov priamo od výrobcu nájdete na našom e-shope aj sortiment výrobkov z vlastnej produkcie SonSat. Jedná sa o cenovo výhodné prvky na úpravu priestorovej akustiky a akustické paravány. V prípade záujmu ponúkame tiež výrobu atypických doplnkov do štúdií podľa požiadavky.

04

Dodatočné služby

Ste spokojní s výberom a vyhotovením výrobku, avšak neviete si rady s jeho správnou inštaláciou? K zakúpenému tovaru vám okrem poradenstva radi poskytneme aj montáž.

Referencie

Projekty na ktorých sme pracovali

Kontaktujte nás

Máte záujem o kúpu akustických panelov, pien, iných prvkov alebo o návrh vhodného akustického riešenia? Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás a my vám pri kúpe radi poskytneme krátku odbornú konzultáciu úplne zdarma.